Reçete Yazma

Reçete Yazma Adımları

İlk Adım:

Reçete yazmak için Geçerli bir E-İmza'ya sahip olmanız ve Medula giriş bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Medula giriş bilgilerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden reçete oluşturma için lütfen tıklayınız.


İlk Adım:

İsminizin bulunduğu kısımda "Bilgilerimi Güncelle" den gerekli bilgilerinizi kayıt etmeniz gerekmektedir.

1.Adim:

 Öncelikle işletmelerim sayfasına gitmelisiniz. İşletmelerim sayfasından reçete yazmak istediğiniz çalışanın ait olduğu işletmeyi bulunzu ve üzerine tıklayınız.

 

2.Adim: 

İşletmeyi seçtikten sonra açılan pencereden personel durum yazan yere tıklamanız gerekmektedir.

 

3.Adim:

Personel durum'a tıkladıktan sonra o işletmeye ait çalışanlar listelenecektir. Eğer listede personel yok ise Personel Ekle sayfasından gerekli işlemleri yaparak personel ekleyebilirsiniz. Listeden reçete yazmak istediğiniz personelin yanında bulunan e-Reçete kısmına tıklayınız.

 

4.Adim:

Reçete sayfasında geldikten sonra reçete yazmak için gerekli kendi bilgilerinizi ve seçtiğiniz çalışanın bilgilerini göreceksiniz. Aşağııdaki fotoğrafta gösterilen alana tıklayarak tanı ekleme ekranına ulaşabilirsiniz.

 

5.Adim:

Tanı ekleme ekranına ulaştıktan sonra tanı ara yazan kısma en az 3 karakter olacak şekilde tanının adını veya kodunu yazıp hemen sağ tarafındaki tanı ara butonuna tıklayarak tanı arayabilirsiniz. Tanı arama işlemini gerçekleştirdikten sonra Tanı Seç alanında arama sonuçlarınız listelenecektir. İlgili tanıyı seçip tanı ekle butonuna tıkladığınızda tanınız eklenecektir.

Ardından eklenen tanılar aşağıda gösterildiği gibi listelenecektir.

6.Adim:

Reçeteye ilaç eklemek için aşağıda gösterilen alana tıklayınız.

 

İlaç ekle alanına tıkladıktan sonra ilaç eklemeniz için gerekli ekrana ulaşacaksınız. Açılan ekranda İlaç Ara yazan alana ilaç adını en az 5 karakter olacak şekilde yazarak ilaç arayabilirsiniz. Arama işlemini yaptıktan sonra İlaç Seç yazan alanda arama sonuçları listelenecektir.

Arama sonuçlarından sonra seçtiğiniz ilaç ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibi gözükecektir.

İlacın kutu adedi, kullanım periyodu, periyod birimi, kullanım dozu gibi bilgiler girilerek ilaç eklenir.

Örneğin; kullanım dozu 1 yazan alana 3, kullanım dozu 2 yazan alana ise 1 yazdığımızda ilaç 3x1 olarak sisteme yansır.

7.Adim:

İlacı ekledikten sonra aşağıdaki ekrandaki gibi eklenen ilaçlar listelenir. Eğer reçeteye açıklama yazılmak istenirse aşağıdaki gösterilen açıklama alanına açıklamanın türü seçildikten sonra açıklama yazılır.

 

8.Adim:

Reçete ile ilgileri bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra aşağıda gösterilen alana tıklayarak reçetemiz oluşturulur.

 

Reçetemiz oluşturulduktan sonra sistem bizi reçetelerim sayfasına yönlendirir. Reçetelerim sayfasında yazdığımız son 10 reçete görüntülenir. Eklediğimiz diğer reçetelere ulaşmak için sağ üst kısımdaki reçete ara alanı kullanılabilir. Bu ekranda oluşturulan reçetelerin durumu, reçete Sağlık Bakanlığına gönderilmiş ise reçete kodu gibi bilgiler görüntülenir. Sağlık Bakanlığına gönderilmemiş reçeteler için silme işlemini bu ekrandan yapabiliriz. Bakanlığa gönderilen reçeteler için silme işlemi Reçete Silme sayfasında anlatılmaktadır. Bu ekranda reçetemizin içeriğini görüntüleyebilir, görüntülediğimiz reçeteyi yazdırabiliriz.

 

 

Bu ekranda durumu İmza Bekleniyor konumundaki reçeteyi imzalanmak istendiğinde yukarıdaki gibi İmzalama Modülü Kapalı yazısı çıkıyor ve "İmzala" butonu yer almıyor ise masaüstünde bulunan OSGBizleme İmzalama programı tıklanarak çalıştırılmalıdır.Eğer imzalama yazılımı açıksa yukarıdaki ekran şu şekilde değişecektir.

NOT: Eğer imzalama yazılımınız ilgili adımları buradan takip ederek devam edebilirsiniz.

Bu noktadan sonra "İmzala" butonuna tıklanarak imza işlemi başlatılabilir.

10.Adım:

  ''Uzaktan imzala '' kısmını tıkladıktan sonra  imzalama işleminin yapılabilmesi için kısa bir süre beklemeniz gerekmektedir.Bu süre sonrasında elektronik imzanız doğrulanıp imzalama işlemi yapılacaktır.

11.Adım:

  Bir sonraki adımda ise reçete işleminizin tamamlanmış ve reçete kodunuz ilgili alana yazılmış olacaktır.İsterseniz ekrana gelen '' SMS gönder '' butonunu tıklayarak ilgili personelin iletişim numarasını yazabilir ve kendisine reçete kodunu SMS yolu ile iletebilirsiniz ya da doğrudan kapat butonunu tıklayabilirsiniz.  

12.Adım:

  En son adımda işleminizin başarıyla gerçekleştiğini gösteren pencere açılacaktır.

En son Destek Sorumlusu- tarafından 24.8.2023 11:27 tarihinde düzenlendi.